Na konferenci v New Orleans oznámilo Tableau velké množství novinek a inovací ve svém produktovém portfoliu. Některé jsou k dispozici již nyní ve vydané verzi 2018.3, jiných se dočkáme v následujícím release 2019.1, případně později příští rok.

Tableau Desktop ve verzi 2018.3 přidává další komponenty použitelné na dashboardech, které do teď bylo nutné suplovat různými workaroundy.

Nově můžeme na dashboard umístit tlačítka a navigovat se z jednoho dashboardu na další. Lze také přidat přepínač, kterým uživatel může vybraný prvek schovat a přepnutím znovu zobrazit.

Další novinkou je export reportů do MS Powerpoint (2019.1). Z nových analytických funkcionalit již nyní (v 2018.3) můžeme používat dynamické sety, které usnadní například sledování změn ve skupinách dat v čase, dodávají interaktivitu referenčním křivkám nebo custom SQL dotazům. Dynamické parametry budou následovat v následující verzi.

Export reportu do Powerpointu

Nově budou .hyper extrakty pro analýzu vybírat pouze relevantní tabulky z datového modelu. Tím by se měl čas potřebný pro analýzu komplexních datových zdrojů s více joiny zkrátit. Tableau nebude dotazovat všechny tabulky, ale pouze ty, které pro analýzu skutečně potřebuje.Z pohledu zabezpečení a výkonu Tableau Serveru je důležitou novinkou podpora šifrování .hyper extraktů ve verzi 2019.

Šifrování extractů na Tableau Serveru

Další očekávanou novinkou je Tableau Prep Conductor – nová funkce pro Tableau Server nebo Tableau Online, která umožňuje organizacím plánovat a řídit spouštění Prep flows.

Naplánovaný Prep proces na Tableau Serveru

Velkou novinkou je integrace NLP (Natural language processing) do Tableau Serveru. Tato funkce umožňuje uživateli tvořit dashboard pouhým psaním (anglického) textu. Příkladem může být dotaz “monthly furniture sales”, který v Tableau vytvoří graf objemu prodeje nábytku zobrazený po měsících. Tato funkce bude dostupná ve verzi 2019.1 Na češtinu si stejně jako u dalších služeb podobného typu budeme muset počkat.

Rozpoznání psaného textu při návrhu reportu

Tableau dále ve verzi 2019.1 vydá kompletně redesignovanou mobilní aplikaci. Z pohledu použitelnosti je velkým krokem vpřed offline mód, ve kterém dashboard zůstává interaktivní s možností zobrazení tooltipů, zvýraznění grafů, atp. Nově také nebude nutné v Tableau Desktop vytvářet speciální verze dashboradů pro mobilní zařízení různých velikostí a rozlišení – Tableau Mobile sám uživateli připraví nejvhodnější rozložení na jeho mobilu nebo tabletu. Aplikace bude podporovat biometrické přihlášení (například TouchID na smartphonech iPhone).

Zbrusu nová aplikace Tableau Mobile pro Android a iOS

Závěrem můžeme říci, že Tableau Conference 2018 opět posunula Tableau blíže ke koncovým uživatelům. Tableau se daří v posledních letech rozšiřovat funkcionalitu uživatelsky přívětivým způsobem a zároveň dává IT dostatečně silné nástroje pro řízení platformy v souladu s moderními IT Governance přístupy.

Autor: Michal Heřmanský